1.máj lásky čas

Milé děti, milí rodiče,

Dnes máme prvního května a o květnu se říká, že je to čas lásky, měsíc zamilovaných.  Jak se pozná, že je někdo zamilovaný? Co je to vlastně láska? (necháme děti vyjádřit)

Víte, jak se dříve na vesnici poznalo, že má nějaký chlapec dívku rád? Právě v noci na 1.května  jí postavil pod okna májku a krásně ji ozdobil. Někdy to dělal i tajně, aby o tom nikdo nevěděl.

Když měla ráda zase dívenka chlapce, často mu dala nějaký malý dárek – třeba šáteček.

Mládež doprovázená hudbou pak procházela obcí, průvod se zastavoval u jednotlivých májek a končil u ústřední máje, kde se tančilo. Zazpívat a zatančit si můžete tentokrát na písničku „Červený šátečku.“

V současné době se máje stavějí uprostřed vesnic. Většinou jsou to velké a silné stromy, a tak jejich upevnění vyžaduje spolupráci mnoha silných mužů. Z jehličnatého nebo listnatého stromu se odstraní větve a kůra a ponechá se jen zelený vršek. Ten se ozdobí barevnými stuhami, šátky či květinami z papíru. Často se přidává věnec ze zeleného chvojí.

Novodobou tradicí jsou procházky zamilovaných. Například v Praze se chodí na Petřín k pomníku Karla Hynka Máchy, který svým dílem oslavuje 1. máj jako lásky čas.

Komu bys ty postavil/a  pod okny máj ? A proč/ proč ho máš rád?

Moc nás těší, že myslíte na své kamarády a aspoň touto cestou si posíláte pozdravy. Tentokrát nám poslal příspěvek Olík, kterému se už po vás opravdu moc stýská a posílá nám také inspiraci do centra Domácnosti, jak se sestrou lili čokoládu do formiček a následně ji zdobili. Děkujeme :-)

Vaše příspěvky s pozdravy můžete stále posílat na mail: vpolaskova@seznam.cz. Obrázky zveřejníme nejen na webu, ale i na nástěnce, kterou již připravujeme :-)

1.máj se slaví také jako svátek práce. Co je to vlastně práce? Víte, jakou práci dělají tatínek a maminka? Čím je tato práce důležitá?

Zkusil/a jsi už ty nějakou práci udělat? Povedlo se ti to ?

Jakou práci dělají  tvoje paní učitelky? Nebo paní kuchařky? Co by se třeba stalo, kdyby paní kuchařka nepřišla do práce?

I když se nevidíme, my stále pracujeme :-) a nyní již připravujeme aktivity, které věříme, že si již brzy všichni společně užijeme.

Posíláme ještě inspiraci / hru Stavitel

Potřebovat budeme : modelínu, špejle, párátka

Postavíme si domeček. Nejprve si uválíme modelínové kuličky a do nich zapichujeme špejle nebo párátka. Nejprve vytvoříme spodní obdélník, pak zapichujeme špejle nahoru a spojíme do druhého obdélníku. Nakonec stavíme střechu. Děti musí poměřovat špejle, aby byly stejně dlouhé, domeček dobře stál, nepadal a byl vyvážený. Po dokončení je domeček méně stabilní, když modelína ztvrdne, je domeček již dostatečně pevný.

Pěkný sváteční den vám přejí paní učitelky Veronika, Lucka a Jana