Uděláme si Zeměkouli

Milí rodiče
v tomto týdnu jsme se začali věnovat vesmíru. Začali jsme úplným nic až jsme došli k nebeské obloze plné hvězd. Děti přemýšlely nad tím, co by si s sebou do černočerné tmy vzaly, aby se tam cítily dobře. Všechny děti dostaly hvězdu, kterou nalepily na tmavou prázdnou plochu a už jsme viděli, že to není nic, ale obloha. Začali jsme si povídat o souhvězdí – našli jsme Velký vůz. Děti zkoušely spojit hvězdy tak, abychom v nich mohli vidět jejich vymyšlená souhvězdí – našli jsme čtverec, trojúhelník ale třeba i smajlíka.
Od hvězd jsme se přesunuli ke Slunci. Přicházeli jsme na to, že ho potřebujeme pro jeho světlo a teplo. Vymýšleli jsme, jak dnes lidé Slunce nahrazují, když potřebují více tepla či světla (topení, oheň, baterka, lampička apod.) Zkusili jsme teplo vyvinout vlastní pomocí a to třením dlaní o sebe nebo o stehna. Když už jsme měli hvězdy i Slunce mohla přijít řeč na Zeměkouli.
Věděli jsme, že Sluce je mnohem větší než Zeměkoule, ale nemohli jsme přijít na to, proč ho vidíme malé. Udělali jsme pokus, abychom to objevili. Eliška si stoupla u nás v kruhu a přisla nám veliká, potom jsme ji poslali až na konec třídy a najednou byla menší – a tak nás napadlo, že Slunce nám přijde také menší, protože je od nás moc daleko.
Zemi jsme si vyrobili – do obruče jsme dali samou vodu(modré šátky) jenže my nežijeme ve vodě,tak jsme přidali i pevninu (zelené š.), ale abychom tu mohli žít, potřebovali jsme i vzduch, který je všude (bílá záclona). Děti samy přisly na to, že ve vzduchu je kyslík, který potřebujeme k dýchání.
Dostali jsme se k pohybu vzduchu tedy větru – jaký může vítr být? studený, teplý, silný, slabý. Pomocí fénu jsme zkoušeli sílu větru a byla to velká legrace, když nám vlasy létaly na všechny strany. Abychom zkusili přiřadit sílu k názvům (vánek, vichr) vzali jsme si padák a pojmenovali to, jak moc nebo málo padákem házíme. Začali jsme vánkem, následoval větřík, vítr, vichr, vichřice a děti přisly i na tornádo, takže jsme zběsile padákem cloumali a ještě chodili dokolečka.
Lehce jsme se dotkli toho, že nejsme jediní ve vesmíru a řadili jsme děti jako planety (na základě vnější podobnosti). Kryštůfek je umí všechny vyjmenovat, takže nám hodně pomáhal.
Přístí týden naváže na tento a uvidíme, kdy to všechno dokončíme :)

Děkujeme, že jste nám vyšli vstříc s pátečním spojováním tříd.

V pondělí 15.1. nás čeká divadlo. Prosíme o sváteční oblečení.

Hezký zbytek neděle
Dorotka, Markétka a Jitka