Království ledu a sněhu

Ahoj Veverky,
v tomto týdnu jsme cestovali až za polární kruh. Navštívili jsme Arktidu a Antarktidu. Potkali jsme zvířata a místní obyvatele, objevovali jsme polární krajinu a život v okolních mořích. V ranním kruhu se čarovalo. Děti změnily vodu na led, postavily ledové kry a spočítaly kolik kostek je potřeba na stavbu ledovce. Společně jsme zazpívali grónskou písničku o Eskymačce a Eskymákovi. K dramatizaci jsme využili plyšová zvířata a drobné hudební nástroje.

V minulém týdnu Vás zaujaly náměty na činnosti, a tak i tento týden přeposíláme aktivity, které můžete s dětmi vyzkoušet. Některé z nich si děti oblíbily, a proto se v týdnu opakovaly, jiné se nakonec do programu nevešly z důvodu nízkého počtu dětí ve třídě. Tímto zdravíme i kamarády, kteří tento týden neměli možnost objevovat polární oblasti s námi.

 • stavba IGLÚ
  • z papírových kostek
  • pomocí stanu a tyčí
  • z bonbonů – kostičky
  • otisk pěnové houbičky
 • kreslení vodou na tabuli
 • kresba medvěda, tučňáka, tuleně či kosatky
 • Eskymáci z papírového talíře a vaty
 • ledové KRY
  • dřevěné kostky – počítání, barvy, orientace PxL, orientace na ploše (dopředu, dozadu, vedle, mezi…)
 • loď z velkých dřevěných kvádrů a krychlí
 • trénování oblékání
 • námětová hra ,,Jak žijí Eskymáci”
 • vyhledávání informací v atlasech a encyklopediích
 • grafomotorické cvičení – kresba tučňáka
 • tučňák z papírových ruliček
 • puzzle zvířat z Arktidy a Antarktidy
 • ledové ozdoby – pokusy s ledem a vodou
 • sněžítko ze sklenice

Při pátečním cvičení děti protáhly tělo, zahrály si pohybové hry na mrazíka, sněhuláka, tučňáky na ledové kře. Napodobily chůzi polárních zvířat, vyzkoušely různé jógové pozice a nezapomněly ani na procvičení pusy a jazyka.

V příštím týdnu zůstaneme v horských oblastech a pomalu se přesuneme na zimní olympiádu. Uvítáme pomoc v podobě prázdných krabic od papírových kapesníků (výroba lyží), bílé látky – prostěradla, větší zbytky látek v barvách sněhu. Cokoli k nastávající olympiádě, zimním sportům – obrázky, vlajky, hokejky, dřevěné kolíčky a větší párátka (na výrobu lyžařů), malé krabičky např. od zápalek (na výrobu bobů), pěnu na holení, škrob (na výrobu sněhu). Ohýbací brčka (na výrobu saní). Děkujeme za spolupráci.

Přejeme všem hezký víkend. Načerpejte sílu na příští týden. Budeme ji při sportování a na pondělní vycházku potřebovat.
Míša, Saša, Lenka a Lenka