Restaurace ,,U dvou mlsných veverek”

Ahoj Veverky.
Jak už z názvu vyplývá, tento týden se třída proměnila v restauraci. A my měli možnost seznámit se s profesí kuchaře, pekaře, cukráře a číšníka. Společně s kuchařem Víťou jsme se dozvěděli, co kuchař musí umět, jaké pomůcky k práci potřebuje nebo i to, co je v kuchyni nebezpečné a s jakým rizikem se musíme naučit pracovat.
Hlavním centrem v tomto týdnu byla DOMÁCNOST. Vyzkoušeli jsme si připravit ovocný salát a upéct muffiny s borůvkami. Dětem se pomoc při přípravě pokrmů daří. Dodržují pravidla bezpečného používání nože i ostatních pomůcek. Bez problému zvládnou hygienické návyky při vaření – nedávat ruce do úst, umýt si ruce, uklidit a umýt použité nádobí, setřít pracovní plochu.
V ATELIÉRU se malovala zástěra a prostírání s oblíbeným jídlem. KOSTKY se proměnily v tabuli plnou dobrot. Nechyběla ani pec na přípravu chleba a housek. Různé pečivo vznikalo i v MANIPULAČNÍCH HRÁCH za pomoci modelíny. V HUDBĚ se opakovaly lidové písničky s tématem povolání ,,Šel zahradník do zahrady” a ,,Pekla vdolky z bílé mouky”. Centrum KNIHY A PÍSMENA nám pomohlo zorientovat se v restauraci. Pomocí obrázků jsme četli pravidla chování při stolování. Společně jsme se naučili básničku o pekaři, grafomotorickým cvičením zamíchali polévku a procvičili si dějovou posloupnost ,,Jak vzniká chléb” (setí obilí, sklizeň, mlynář ve mlýně, mouka na těsto, pekař peče chléb).

Centrum DÍLNA, POKUSY A PÍSEK se přesunulo do zahrady. Mladší děti si vyzkoušely práci zahradníka. Pokusily se zasadit semínko, pozorovat rostlinky v našem záhonu, zbavit se plevele a používat pracovní náčiní při hře v písku – motičku, lopatku, hrábě a kolečko. Předškoláci se tento den věnovali primární výchově. Tématem bylo nebezpečí od cizích lidí.

Krásný víkend.
Tento týden se s vámi loučí Míša, Saša, Lenka, Miluška a Pavla
Všem Veverkám posílá pozdrav i asistentka Lenka.
PS: Oslavu dětí narozených v březnu plánujeme na pátek 1. dubna.