Ptáčci v zimě 🕊🦆❄

Ahoj kočky,

tenhle týden jsme pokračovali v tématu a všechny naše činnosti zasvětili ptáčkům v zimně a jejich krmení. Mimo to jsme hned v pondělí shlédli prima divadelní představení Co zaseješ, to sklidíš. Bylo o zlém sedlákovi a jeho dobrosrdečné dceři a o tom, že kdo činí dobro, tomu se dějí dobré věci. Více si můžete přečíst v samostatném příspěvku https://www.mskurandove.cz/2023/03/06/co-zasejes-to-sklidis/, kde jsou i fotky z představení.

V úterý jsme se opět rozdělili na dvě části. Předškoláky jsme vyslali na přednášku primární prevence, tentokrát o virtuálních lákadlech, a s menšími dětmi jsme chtěli udělat radost ptáčkům, tak jsme jim chystali dobroty. Vydlabali jsme jablka, naplnili semínky a zalili rozehřátým ztuženým tukem, ale také jsme na drátek navlékli buráky i stroužky jablek, které jsme pak venku rozvěsili. V centru voda a písek jsme v kinetickém písku “hledali a lovili myši pro sovy”.

Ve středu jsme se v centrech pustili do vyrábění soviček. V ateliéru jsme sovy tiskli houbou a dolepili jim oči a zobák. V manipulačních hrách jsme natrhali peří z papíru, obkreslili, vystřihli a dolepili velké oči a zobák. Výtvory se všem moc povedly. V knihách a písmenech jsme skládali slova VRABEC, VRÁNA, SOVA a lepili je pod správného ptáčka, slova jsme zkusili napsat. Ve vodě jsme pak “lovili krmení pro kachničky” (víčka od PET lahví) pomocí “zobáčku” tedy kolíčku, klukům to šlo náramně, takže kačenky by hlady nestrádaly.

Čtvrtek jsme věnovali převážně sýkorkám, které jsme v ateliéru kreslili fixou a vybarvili vodovkami a v manipulačních hrách jsme sýkorky nalepili z několika vystřižených částí papíru. V rámci centra knihy a písmen jsme se vydali do knihovny, kde jsme vyhledávali ptáčky v knihách, a také jsme si vybarvili sýkorku podle legendy. V dílně jsme montovali krmítko ze stavebnice.

V průběhu týdne jsme si opakovali básničku z minulého týdne, abychom si ji lépe zapamatovali. Hráli jsme sluchovou hru, kdy hledač musel zjistit, který z ptáčků (dětí) pípá, hráli jsme i živé pexeso s ptáčky, skládali puzzle s ptáčky, přidělovali krmení do hnízd podle počtu ptáčků nebo se snažili rytmizovat houkání, kukání, pípání a krákání, aby vznikl orchestr. A hráli několik pohybových her na ptačí téma.

Tento týden nám také dorazila krásná třídní fotka, tak si ji nezapomeňte přijít vyzvednout, ať máte doma tuhle hezkou památku na kamarády i paní učitelky.

Příští týden nás čekají jarní prázdniny, spousta dětí nepřijde, stejně jako paní učitelka Lucka, která má dovolenou, přejeme všem, abyste si volno užili. Na děti, které přijdou budou čekat hospodářská zvířata, o kterých si budou povídat s paní učitelkou Adélkou i Dominikou a s Jitkou.

Blíží se nám přespání ve školce, a proto všechny moc prosíme, kdo má nějakou knížku o Ferdovi Mravencovi, a je ochotný ji zapůjčit, budeme rádi a dohlídneme na jemné zacházení s ní.

Přejeme všem krásný víkend,

Lucka, Adélka a Jíťa