Ježibaba s ježibabou

Týnom, tánom taliánom (ukázat dlaně pravé a pak levé ruky, zamotat)
dobrý den, a dobré ráno, (úklony do pravé a levé strany)
týnom , tánom, bongo uda, (dlaně vzůru, překřížit levou a pravou ruku na hrudi)
nebude tu dneska nuda. (výskok s tlesknutím)

Dobrý den všem Veverkám, nezapomněli jste si popřát dnes dobré ráno a krásný den? Sluníčko se na nás od ráno usmívá a láká nás ven. Pojďte se mnou za sluníčkem, třeba se i něco zajímavého o jaru dozvíme.


Jednou z velmi starých tradic bylo vždy pálení čarodějnic. Lidé tak oslavovali příchod jara. V dávných dobách věřili, že v noci 30.4. se probouzejí temné síly a mají velikou moc. Znamenalo to vše, čeho se báli – bubáky, duch, čarodějnice, které mohli škodit. Také se něčeho bojíte? Máte z něčeho strach?
Lidé se chtěli chránit a tak svůj strach přetvořili do figurýn, košťat a ty pak pálili. Oheň dokázal spálit všechno zlo. Dnes si tímto svátkem můžeme připomenout nejen příchod jara ale i to, že nám alespoň v pohádkách zůstaly různé bytosti. Některé jsou zlé a mohou lidem škodit a jiné hodné a dobré a ty chtějí pomáhat. Jaké vlastnosti má pohádková čarodějnice? Jaká taková čarodějka může být? A jaké vlastnosti máš ty? A jaké tvoje maminka? Znáš nějakou pohádku, kde je zlá x hodná čarodějnice? (Sněhurka, Perníková chaloupka, Šípková Růženka – sudičky, …)

https://www.youtube.com/watch?v=F0i1sLkqhN4&t=7s Chaloupka na vršku
https://www.youtube.com/watch?v=YlmGiFpEe9E&t=1s Malá čarodějnice

Pohybové hry nejen venku:
– Obdoba hry ,,Kuba řekl“ ale s názvem čarodějnice např. Kanimůra. Kanimůra řekla, udělej dřep, leh na břicho, sed na turka,… Pokud to ale Kanimůra neřekla, dítě tento pohyb udělat nesmí.
– Obdoba hry ,,Pan čáp ztratil čepičku“ ,,Čarodějko my se ptáme, čeho pak se chytit máme?“ ,,Chyťte se … „ (procvičujeme barvy, stromy v lese, tvary, přírodniny, mareriály,…)
– ,,Na babu“ se šátkem, s koštětem, s míčem atd.

DOMÁCNOST
Čáry máry fuk, z netopýra zub,
Čáry máry u chalupy,z myši už mám čtyři chlupy.
Až se všechno uvaří lektvar se nám podaří.

Vaříme čarodějný lektvar – Lektvar na dobrou náladu, lektvar na spaní, lektvar štěstí,… Pro koho lektvar uvaříš? (uvědomnění si emočního klima v rodině) Co tvůj lektvar umí? Co do něj patří? (popis pracovního postupu) Jakou má chuť? (smyslové vnímání) Jak se bude jmenovat? Kolik ho je potřeba vypít? (zlomky, porovnávání) + doplňující otázky dle aktuální situace.

POKUSY A OBJEVY, PÍSEK A VODA
Říkanku můžeme využít pro lektvar z barev, třpitek a jiných barvítek. Pokusy s vodou, olejem, octem, mýdlovým roztokem – míchání barev do sklenice pomocí kapátka, stříkačky, lžičky, brčka,… Vhodné je i potravinářské barvivo.
Obměnou může být vaření z písku, využití prostoru na hřišti, zahradě.

DÍLNA A ATELIÉR
– malování vodou – kouzlo při usychání
,,Čáry máry čáry máry pěkně rukou točíme, co to bude nevíme“ grafomotorické cvičení -Jak létá čarodějnice? Kouř z kotlíku,
– kresba čarodějnice – popis postavy + doplňující otázky
– výroba čarodějnice – materiály které máte doma k dispozici (látky, dřívka, papíry, ruličky, plechovky, …)
– výroba košťátka – svázané klacíky, stébla suché trávy, …

MANIPULAČNÍ A STOLNÍ HRY
,,Kouzelný sáček“ – hmatové pexeso – kostky, víčka, šišky, bonbon, kamínek…
kouzelné fazole – hry s rýží, hráškem,fazolemi, stavění, skládání, porovnávání velikostí, počtu, pojem sudá a lichá

KNIHY A PÍSMENA, DRAMATIKA
Vyhledávání čarodějů a čarodějek dle zájmu dětí. Četba vyprávění (klasické pohádky, fantasy příběhy, kouzelné víly, oživlé předměty, …).
– dramatizace pohádky dle výběru – doporučuji ,,Perníkovou chaloupku“ snadná výroba papírových loutek, snadné převleky, možnost zahrát si v rodině, zapojit tak oba rodiče – sourozence do hry
psaní slov – písmen- vytleskávání – logo hry (čarodějka, kotlík, koště, kocour, pavouk,…)
poslech pohádky od babičky, dědy po telefonu, skypu,…

HUDBA
https://www.youtube.com/watch?v=2O3Pq8kGRa4&list=PLb81kuzP30rHP55z3glaxtgSvNuuzBE6D
https://www.youtube.com/watch?v=9CRFWKK0BIk
Text k písničce ve fotogalerii. Druhá písničky velmi oblíbená u dětí z mé bývalé školky. Především kluci se u ní pěkně vyřádili.

KOSTKY
– stavíme pec z pohádky o Jeníčkovi a Mařence
– pohádkový les kde žije ježibaba
– hranici z dřívek, klacíků, ohniště

Čarodějnice se nám protáhnou. Vím, že někteří z vás budou trávit poslední dubnovou noc mimo město, proto bych počkala s fotkami až do sobotního poledne, kdy bych ráda vaše reporty zveřejnila. Další možnosti na tvoření ve fotogalerii.

Užívejte si krásného počasí a při oslavách dbejte na bezpečnost vás i dětí, ať se v pořádku shledáme. Snad už brzy.
Míša, Saša a Lenka