Kam a kudy odtéká…

Milí rodiče,

tento týden jsme dokončili téma týkající se koloběhu vody. Zaměřili jsme se především na to, kam mizí voda z naší školky a z našich domovů. Děti vymýšlely z čeho všeho voda odtéká. Vymyslely toho opravdu hodně. Z umyvadla, z dřezu, myčky, pračky, sušičky, wc… Vše bylo potřeba si názorně ukázat a navázat tak na předešlý týden. K domům, kde už byla přivedena upravená voda se muselo vybudovat odpadní potrubí a kanalizace. Za městem pak čistička, která vodu vrátila zpět do přírody.

Potrubí děti vyrobily nejen ze svého těla (samy vymýšlely jak to udělat), ale také pomocí ruliček, rolí, rour a knoflíků. V pokusech nám vznikla čistička vody, kde se voda pomocí cedníků, trychtýřů a punčochy čistila. Došli jsme až k třídění odpadu, což bylo tématem ekoprogramu, na který jsme také navázali. Zahráli jsme si na ,,odpadky“ . Kromě třídění se také počítalo a porovnávalo množství (více, méně, stejně). Odpadky se třídily i na papír, a to pomocí stříhání a lepení. Z písku děti vybíraly, co tam nepatří. V knihách a písmenech napodobovaly písmo tím, že psaly nápisy (plast, sklo, papír…). Vše roztříděné pak došli předškoláci vyhodit ven, do správných kontejnerů. Kráká pohádka nám celé téma uzavřela. Posíláme odkaz, můžete si vše s dětmi zopakovat.
https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M

Každý den také cvičíme, běháme, hrajeme různé pohybové hry. Venku využíváme celou zahradu. Děti jezdí s auty, kočárky, na koloběžkách. Hrabou listí, které nakládají na kolečka. Zkoumají kaluže (nebojte se, v holinách) a změny v přírodě. I na dále podporujeme děti v samostatném rozhodování, myšlení a hledání řešení na jednotlivé situace.

V úterý proběhlo fotografování, a tak jsme si hráli na fotografy. Portréty vznikly v ateliéru, v kostkách, v písku, ale i ,,focením“.

Kdy se budou fotografie dětí prodávat, dáme včas vědět. Děkujeme za spolupráci a pomoc (přinesení ,,odpadků“ ke třídění, nafouknutí kol a míčů)

Užijte si víkend a v pondělí hurá do školky. Začínáme opět solničkou. Saša, Míša, Lenka a Lenka