Kniha je můj kamarád

Milí rodiče,

měsíc březen je měsícem nejen příchodu jara, ale také měsícem knihy. Děti měly možnost přinést si svou oblíbenou knížku a seznámit s ní ostatní kamarády a máme velkou radost, že nikdo nezapomněl. Děkujeme! I pro nás paní učitelky to byla velká inspirace.

 V úterý ještě v plném počtu jsme měli příležitost zajít do místní knihovny a setkat se s paní knihovnicí Kateřinou Boušovou, která je zároveň autorkou knihy „O Konvalince a Kapradníčkovi“. Prakticky nám paní knihovnice vysvětlila, kdo je spisovatel a ilustrátor, ale také jak taková kniha vznikla. Viděli jsme původní rukopis, jak vznikaly obrázky do knihy a jak kniha vypadá, když vyjde z tisku. Byl to pro nás opravdu zážitek a jako bonus navíc jsme dostali jednu z posledních knížek k nám do školky. Moc se těšíme, až si ji přečteme a zjistíme, jak příběh dopadne.

V ranním kruhu jsme si připomněli, jaké máme druhy knížek, jak se o knihu správně starat, co všechno máme z papíru ale i k čemu nám slouží barvené kontejnery a to hlavně ten modrý. Papír jsme mačkali, trhali, stříhali, lepili a v centru Dílny jsme si papír i vyrobili.  V centru Manipulační hry jsme si z papíru složili svou vlastní knížku, leporelo a záložku do knížky. V centru Kostky si děti pro přinesené knihy postavily zvláštní knihovnu, a pak si v centru Dramatiky na knihovnu hráli. V centru Knihy a písmena jsme si k tomu vyrobili Čtenářský průkaz a zkoušeli jsme si zapsat i datum půjčení a opsat půjčenou knihu. Nezapomněli jsme ani na nevidomé a vyzkoušeli si napsat své jméno Braillovým písmem.

V pátek bylo ve školce asi víc paní učitelek než dětí, i přesto jsme si udělali pěkný tělocvik a vyzkoušeli si házení a chytání s míčkem.  Pokud nás úplně nezavřou, budou nás v dalších tématech provázet jarní kytičky a mláďata.

Mějte pěkný zbytek víkendu.

Veronika, Lucka a Jana