Maminky mají svátek

Milé želvičky,

Dnes začneme hádankou:

Vaří, pere, žehlí, šije, koupe děti, hrnky myje,

Odpovídá na otázky, dává pusy z velké lásky.

Kdo je to? (maminka)

Druhou neděli v květnu se slaví Den matek. Tento významný den je mezinárodním a u nás se s přestávkou slaví od dvacátých let 20. století. Obvykle se maminkám dávají kytičky, přáníčka nebo pro ně děti vyrábějí drobné dárky.

V pondělí bychom pro maminky pořádali besídku a ani ta letos bohužel nevyjde. Pojďme alespoň touto cestou vyrobit maminkám přání

Krok č. 1  Namaluj maminku

Moje maminka  – Co se ti všechno na mamince líbí?  Víš, jaké má tvoje maminka oči, vlasy? Jak se tvoje maminka jmenuje? Co má ráda?

Krok č.2

Přání – hlavní strana

Obrázek s maminkou přeložíme na půl a na hlavní stranu vytvoříme srdce.

Postup: Namalujeme a vystřihneme srdce. Houbičku (tužku s gumou) namočíme v tempeře, a po celém kraji srdce tiskneme barvu. Můžeme použít i více barev (červenou, růžovou) a  necháme zaschnout.

Krok č.3

Naučíme se básničku a mamince popřejeme  :-)

Jak se to stane, že se z holčičky stane maminka? Kdo s tebou doma ještě bydlí? Povídáme si o rodině, kdo do ní patří, sourozenci, rodiče, babičky, dědečkové, tety, strejdové. Kdo je starší, mladší. V encyklopedii si můžeme prohlédnout posloupnost člověka

A dáme si ještě pár hádanek:

Kdo je kdo?

• Maminčin nebo tatínkův bratr je tvůj …(strýc)
  • Maminčina nebo tatínkova maminka je tvoje…(babička)
  • Dědeček je tvé maminky nebo tatínka  …(tatínek, otec)
  • Tvoje sestra (tvůj bratr)je tvé maminky nebo tatínka ….(dcera/syn)

Pojmenuj, koho vidíš na obrázku. Vystřihni kartičky s písmenky, sestav slova podle vzoru a přilep kartičky lepidlem. Spočítej písmenka ve slovech. Které slovo je nejkratší? Které slovo je nejdelší?

Krásný sváteční den Vám přejí také paní učitelky Veronika, Lucka a Janička