Mláďata na jaře

Jaro na sídlišti
Milena Lukešová

Jaro na sídlišti neví,
jak na to.

Chtělo by udělat kytku,
dovede jen bláto.

Taky by chtělo trávu a větve a pupeny
a pro ně aspoň dva stromy.

Zatím tu rostou jen jeřáby
a okolo nich domy.

Ahoj Veverky, mám pro vás další náměty na aktivity na tento týden. Pokud se chcete připojit, využít nějaké náměty a dát nám zpětnou vazbu, prosím do čtvrtečního večera poslat pár slov (jak se máte, co jste dělali, jestli jste využili nabídku činností, a nebo jste sami vymysleli aktivity, …) a můžete připojit i nějakou fotku. Snad se vám páteční report líbil. Jen díky vaší spolupráci mohl vzniknout.

Básničku si s dětmi můžete přečíst a porozprávět s nimi, jak to je. Má jaro na sídliště cestu? Dostane se k nám? A kam se dostalo? Najdete jaro na sídlišti?
A co když někdo není ve městě a hledá jaro v přírodě. Kde ho našel? Kde všude se jaro schovalo? Děti dokáží vymyslet s vaší pomocí různá místa, věci, změny v přírodě, jak se pozná jaro. Za pomocí obrázků, knih, fotek,…
Postupně bychom se tak přenesli od prvních jarních květin a pučících stromů k mláďatům.

Prozkoumávat mláďata na jaře můžeme za pomocí čtených příběhů např. Dášenka, tak pomocí fotek, obrázků, videí. (inspirace ve fotogalerii) Děti se snaží přiřadit maminku a její mládě nejen slovně, ale i v obrázkové formě.

http://rysava.websnadno.cz/prvouka_1.roc/domaci_zvirata1.htm

https://www.youtube.com/watch?v=5_bkQibhxw8

https://www.youtube.com/watch?v=E68jIG6NS0I

Na zvířátka si můžete zahrát, napodobovat jejich zvuky, využít malování na obličej a různě vyrobených převleků, pantomimou. Ke hře můžete využít i hádanky o zvířátkách.
https://www.pravopiscesky.cz/hadanky-pro-deti-o-zviratech-pra-1155-9580.html

Nezapomeňte ani na vaší oblíbenou domácnost. Můžete si povědět, čím se zvířátka živí a podle nich ochutnat např. zdravý zelný salát podle králíčka, k svačince vypít skleničku mléka jako kotě, …

https://www.recepty.cz/recept/zeleninovy-salat-s-jogurtovou-zalivkou-2-356

Z knih a písmen, manipulačních her, výtvarných a pracovních činností, které je možné využít přidávám inspiraci v galerii.

Mějte klidný pracovní týden. Budeme se těšit na vaše příspěvky.

Míša, Saša a Lenka