Na svatého Martina kouřívá se z komína

,,Já mám koně,
ty máš koně,
Martin koně má.
Jeho kůň je celý bílý,
bílou každý zná.

Milí rodiče,

tento týden jsme se zaměřili na tradici svátku svatého Martina. Především jsme se dozvěděli, že svatý Martin je zpodobňován jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště, jelikož se o druhou půlku podělil s žebrákem. Přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh. Zeptejte se dětí, proč se jí svatomartinská husa? Děti asi nejvíc pobavila legenda spojená s husami. Husy podle legendy při kázání svatého Martina tolik rušily, že nyní pykají na svatomartinském pekáči.

V ranním kruhu jsme se seznámili také s pranostikou Na svatého Martina kouřívá se z komína. Vysvětlili jsme si, co to znamená a individuálně jsme postavili komíny, které jsme porovnávali mezi sebou. Který je nejkratší, nejdelší, nejvyšší? Kdo je to kominík? Zazpívali a zatancovali jsme si Kalamajku a Pec nám spadla. Ve skupinách jsme rytmizovali na píseň Já mám koně a povídali jsme si o proměnách počasí.

V centrech aktivit jsme postavili komín, koně z polikarpovy stavebnice i svatého Martina. Děti si z přinesených sklenic vyrobily lucerny. Upekli jsme svatomartinské rohlíčky a modelovali podkovy z ručně vyrobeného slaného těsta. Děti bavilo tvořit nejen husy otiskem špuntů do předlohy, ale také husy na pekáči. Jaký byl postup hus na pekáči nebo svatomartinských rohlíčků? Zeptejte se dětí:-)

Příští týden ve čtvrtek zapsané děti čeká oční vyšetření Vizus.

Ještě bychom Vám rádi připomněli, že příští týden by se měly konat individuální třídní schůzky, které se přesouvají na leden 2021. Nicméně, kdo by měl něco neodkladného nebo se s námi chtěl sejít kvůli něčemu konkrétnímu, určitě jsme Vám k dispozici. Kontaktujte nás ve třídě a rádi se s Vámi dohodneme.

Hezkou neděli přejí Anet, Monča a Jíťa