O vodě se dovíme, to co ještě nevíme.

Milé Veverky,
končí nám další týden plný zážitků, zábavy, experimentování a objevování. Poznali jsme, jak můžeme podpořit nejen své zdraví ale i zdraví naší planety. Z kraje týdne nás přivítala solná jeskyně. Poprvé jsme vyzkoušeli její účinky na naše zdraví, pohráli si v herním koutku a zjistili, že zvládneme být potichu a dodržovat základní pravidla slušného chování. Vysloužili jsme si pochvalu od provozovatelů solné jeskyně a za odměnu nám pustili fontánu s tekoucí vodou a párou. Připomněla nám projekt ,,Koloběh vody“ do kterého jsme zapojeni.

V úterý se předškoláci předvedli a dokázali si, kolik mají nasbíraných vědomostí. Jen kdyby se tolik nebáli říct, co vědí. Několikrát jsme se s dospělými přesvědčili o jejich schopnostech a dovednostech. Uvědomujeme si, že i my jim můžeme dát ještě více příležitostí pro samostatnost a rozhodování o vlastních činnostech. Podpořte nás i vy. Třeba jen tím, že se nebudeme neustále ptát, zda něco nepotřebují. Nechme je rozhodovat zda půjdeme do leva či doprava nebo jaké tepláky si dnes oblečou do školky. Pomáháme tím rozvíjet komunikační dovednosti, vyjadřovací schopnosti a SAMOSTATNOST.

I ve školce se děti rozhodly o tom, jakým způsobem se o vodě dovíme to, co ještě nevíme. V kostkách samy vytvořily město, našly různé věci, které se podobají potrubí a propojily tak město s vodou. Dokázaly postavit čističku vody a pomocí látek znázornit řeku. Bez pomoci přišly na to, jaké je potřeba oblečení na práci v ateliéru – pláště, trika, a na práci s vodou – gumáky. Rozhodovaly mezi hřištěm a tělocvičnou, učily se písmena ze slova VODA a vlastní zvolenou technikou je kreslily, malovaly, tiskaly, vystřihovaly. Každý den si rozhodují o pohybové hře na úvod, vymýšlejí, kterou uvítací písničku využijeme k pohlazení kamaráda, a samozřejmě si podle sebe volí centra aktivit.

V zahradě jsme trávili hodně času a tak se některá centra realizovala venku. Stavěli přehradu a potrubí pro vodu, zkoumali které předměty plavou, z kamenů a listů porovnávali větší a menší, více a méně, kratší a delší a procvičovali orientaci v prostoru a na ploše.

V příští týdnu se těšíme na pondělní solnou jeskyni, v úterý na focení a ve středu bychom se měli ještě vrátit k tomu jak podpořit nejen své zdraví, ale i zdrví naší planety.

Užijte si prodloužený víkend. Těšíme se na Vás.

Míša, Saša, Lenka a Lenka