Opravdu se zimy nebojíme?

Milí rodiče,

odpověď na naší otázku, už asi znáte. Zimy se nebojíme, spolu si totiž zaskáčeme, schováme se ve školce, v domě, bytě, chalupě, spolu se ohřejeme. Co že nás to ohřeje? Kamna, radiátor, krb, pec, oheň, ale třeba i takové podlahové topení.

Celý týden nás provázela říkanka s pohybem ,, Ale, ale, copak je to, to už venku není babí léto“. Děti si tak procvičovaly svou paměť. Společně jsme objevovali, stavěli, skládali, tvořili a jak jinak, na všechno si hlavně hráli. Ze svých těl děti položily podlahové topení, staly se uhlím, polínky, elektřinou. Prozkoumaly celou školku, aby zjistily kde se topí. Rozvody pro podlahové topení byly položeny také grafomotorickým cvičením na papíře, gumičkami na destičkách a motáním vlny. Cihly na stavbu pece děti vytvořily pomocí vykrajovátek z modelíny. Třídou zněla za doprovodu nástrojů písnička ,,Pec nám spadla“, i upravená ,, Pec nám roste“.

Velký dům vznikl z kostek, menší pak barvami na papíře, pomocí špejlí s modelínou a přitloukáním dřívek v dílně. Pec nám společnou prací rostla, aby nás zahřála. Zahřál nás také oheň, který jsme rozfoukávali tuší, a také opravdový oheň (při kterém jsme dodržovali předem dohodnutá pravidla). Oheň jsme vnímali zrakem, sluchem, čichem, hmatem (teplo na rukách) a vlastně trochu i chutí. Na ohni jsme si opekli jablka a uvařili zázvorový čaj. Chuť, tvořivost a jemnou motoriku nám posílilo pečení buchet a chleba.

Četli jsme si knihu ,, Děda kamnář a toulavý Pecivál“, dozvěděli se, kdo je to pecař (plete se to s pekařem), kamnář a co dělá. Pohádku jsme si chtěli i zahrát. To se nám však zatím moc nedaří. Vyprávění jde dětem dost obtížně. Proto prosíme, čtěte si co nejvíce s dětmi, nechte je obsah vyprávět, pokládejte jim otázky o přečteném.

Procvičujeme počítání do 6. Stavby z krychlí a dřívek. Pojmy více, méně, vpředu, vzadu, nahoře, dole…, a to hlavně pomocí Hejného metody pro MŠ. Předčtenářské dovednosti získáváme nejen prohlížením knížek, ale také psaním – nápodobou písma, přiřazováním a čtením obrázků. Dny v týdnu, aktuální měsíc, počasí a roční období. Pravidelně každý den cvičíme. Když počasí dovolí, chodíme většinou dvakrát denně ven. Užíváme si společné hraní a vzájemné kamarádství.

Užijte si pohodový víkend, třeba někde u krbu, s čtením pohádky. Saša, Míša, Lenka a Lenka

PS: Příští týden se zahřejeme čepicemi. Prosíme vás, kdyby někdo měl doma zbytky silnější vlny, přineste. Děkujeme.