Podzimní ježkování

Ježek ten je ježatý, od hlavy až po paty.
Mračí se a žaluje, na každého, kdo tu je.
Ježku, ježku, co ti vadí? Že mě nikdo nepohladí!

tento týden jsme se věnovali podzimnímu období. V ranním kruhu se děti snažily vybavit typické podzimní znaky. Jak se mění příroda na podzim, co dělají dospělí a děti na podzim? Jaká zvířátka můžeme na podzim potkat v lese? Děti odpovídaly, že opadává listí, mění se počasí (mlhy, vítr, deště), sklízí se brambory, řepa, sbíráme houby, pouštíme draky, češeme ovoce (jablka, hrušky), potkáváme dupající ježky. Některé děti si vzpomněly dokonce na ptáčky. Zeptejte se jich, kteří ptáci odlétají do teplých krajin a vrací se na jaře? Naučili jsme se básničku o ježatém ježkovi, o červivém jablíčku a dokonce jsme nacvičovali mazurku, která děti i nás moc bavila:-) S písní ,,Měla babka čtyři jabka“ jsme nejen tancovali a zpívali, ale také jsme rozvíjeli matematickou pregramotnost při určování množství méně – více – stejně. Písničku přikládáme:-) https://www.youtube.com/watch?v=vM5QHUiyJlU

A co jsme tvořili v centrech aktivit? V centru Domácnost děti loupaly a strouhaly jablka na štrúdl. Paní kuchařky nám ho upekly a tak jsme ho mohli po obědě ochutnat. V Kostkách jsme třídili ovoce a zeleninu, počítali, porovnávali. V Pokusech a objevech jsme zkoumali strukturu a typy listů, které jsme otiskli na papír. V Ateliéru děti malovaly jabloň a v Dílně tvořily ježky omotáváním bavlnek dle předlohy. V centru Písek a voda jsme si vyzkoušeli kreslit netradičně do písku klacíkem a v Manipulačních hrách předškoláci procvičovali předložky (před, na, za, v a pod) s didaktickou hrou Topologix.

Do tělovýchovné chvilky jsme zapojili stužky, polikarpovu stavebnici, balanční kameny, papírové kostky i lano a zaměřili se na lokomoční i nelokomoční činnosti k rozvoji motoriky celého těla.

Moc děkujeme maminkám, které nám přinesly ramínka do centra Dramatiky, plastové pořadače do našeho třídního skladu na barevné papíry a za další pomůcky, které určitě využijeme. DĚKUJEME.

V příštím týdnu budeme pokračovat v podzimní náladě dále.
Návštěva solné jeskyně je bohužel zrušena.

Přejeme krásný pohodový víkend.
V pondělí se na vás opět těší Anet, Monča a Jíťa