Stromy v jarním kabátku

Milé děti, milí rodiče,

už třetí týden navštěvují školku pouze paní učitelky, paní asistentky, paní kuchařky i paní uklízečky. Stále šijeme roušky, tentokrát pro naši městskou část Prahy 5. O víkendu se malovala velká kuchyň i všechny třídní kuchyňky. Příští týden nás čeká natírání plotu. Moc děkujeme paní Drahošové za krásnou kytičku a Martínkovi a Lukáškovi za obrázek. Moc nás to potěšilo.

Určitě chodíte ven na procházky. Všimli jste si, jak už vyrostla travička, kytičky a jak rozkvétají stromy? Poznali jste některé? Pokud ne, určitě vám poradí maminka s tatínkem, nebo se můžete společně podívat do encyklopedie. V centru Knihy a písmena bychom si určitě také zkusili opsat slovo „KYTKA“. Předškoláci, poznali byste na jakou hlásku „KYTKA“ začíná a končí ? Dokázali byste na hlásku „K“ vymyslet i jiná slova? Na jaře se rodí mláďata a na hlásku „K“ jich také několik začíná. Víš, která to jsou?  

V centru Hudby bychom se naučili písničku „Když jsem já sloužil“, moc hezká je také písnička „Krávy, Krávy „ (J. Uhlíř), a zazpívali bychom si i „Travička zelená“, „Pásla ovečky“ a jiné.  Když to vyjde, budou se u zápisu určitě hodit.

Maminka vám může přečíst, nebo pustit pohádku „Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko“. Co všechno lze ze semínek vypěstovat? To bychom objevovali v centru Pokusy a objevy. Kdo by chtěl, může si doma jeden pokus vyzkoušet. Stačí na vycházce ustřihnout několik větviček různých druhů listnatých stromů s nalitými pupeny. Vhodné jsou např.: jírovec maďal, bříza, vrba. Doma dáme každý druh do jiné sklenice s vodou, abychom mohli pozorovat a porovnávat, jak se pupeny postupně otevírají. Pozorujme hlavně, jak se pupeny zvětšují, kdy jsou již zřetelné malé lístky, jak listy rostou. Sleduj také, kolik mají větvičky vody a pravidelně vodu do sklenic dolévej.

Pokud máte doma lupu, můžete se podívat, jak vypadá list a květ když jsou ještě v pupenu. Použijeme k tomu větší nalitý pupen. Pupen podélně rozřízneme a pak už jen lupou pozorujeme vnější šupiny pupenu, list a květ.

Doma můžeme i malovat a tvořit z papíru. Nějaké nápady dáváme do galerie, ale určitě můžete vymyslet vlastní. Kdo by se chtěl o své obrázky a výrobky podělit, může mi poslat fotku na mail: vpolaskova@seznam.cz. Zveřejníme vás v příštím příspěvku :-)

Krásné slunečné dny Vám přejí  Veronika, Lucka a Jana