U babky kořenářky

Milí rodiče,

tento týden jsme volně navázali na předchozí téma Čarovný les a věnovali jsme se tématu U babky kořenářky, ze kterého se stal velký projekt. Tímto moc děkujeme vám všem, kteří jste reagovali na naši prosbu a donesli v pondělí všechny čerstvé i sušené bylinky, koření a další suroviny. Bez vás by tento týden nebyl tak pestrý a bohatý. Děkujeme.
A co jsme všechno dělali? V ranním kruhu jsme se seznámili s bylinkami, kořením i jedlými rostlinami formou diskuze, skupinové práce (hledání a skládání obrázků ve skupinkách), ale i individuálně smyslovým vnímáním (čichem, hmatem, chutí, sluchem). Od dětí jsme se dozvěděli, jaké koření a byliny používají maminky v kuchyni, k čemu je dobrá lípa a jitrocel, jestli šípek píchá anebo jakou chuť má zázvor. Děti vzpomínaly, které písničky o koření znají. Vzpomněly si na písničky Běží liška k táboru (zázvor), Šel zahradník do zahrady (rozmarýn, křen) a Čížečku, čížečku (mák). Zazpívali jsme si za doprovodu hry na tělo a rytmizovali. Pro inspiraci přikládáme odkazy písní, ať si je můžete s dětmi zazpívat.
https://www.youtube.com/watch?v=uFoNfd2MTaQ
https://www.youtube.com/watch?v=VrVgYo7UkQM
https://www.youtube.com/watch?v=j5uv20CCpLE

V centrech aktivit jsme postavili stánek babky kořenářky, zasadili jsme bylinky, aby neuvadly, vytvořili pro ně zápichy, pro sušené koření kořenky. Vyráběli jsme vonné pytlíky i voňavou dekoraci z ovoce a koření, pekli jsme listové pečivo sypané kořením, uvařili jsme různé druhy čajů (zázvorový, mátový, citronový, lipový), kreslili jsme babku kořenářku a její kočky, zahráli si na Orfovy nástroje s písničkou Běží liška k táboru, třídili, zkoumali a ochutnávali jsme bylinky.
V pátek si děti užily tělocvik u ,,husté“ překážkové dráhy, jak samy řekly:-)

Příští pátek do školky zavítají vzácní hosté – Mikulášská trojice, proto se nezapomeňte na jejich návštěvu připravit andělským, mikulášským nebo čertovským převlekem.

Pohodový víkend přejí Anet, Monča a Jíťa