V listopadu přijmi radu, schovej uši, nos i bradu.

Milí rodiče,

tento týden jsme s dětmi ve školce prožívali ochlazení a nástup opravdu podzimního a sychravého počasí. Hráli jsme si a povídali o větru silném a slabém, o dešti a hlavně o mlze. Jeli jsme autem v mlze velmi opatrně a s mlhovkou. Když se mlha roztrhala, mohli jsme zrychlit. V úterý jsme ve třídě přivítali sedm studentů. Děti ten den nejvíce zaujalo centrum kostky, kde se stavělo bludiště a u kterého seděl jediný student v podobě mladého muže. Ve středu jsme přivítali naše další tři nové děti, kterým bylo čerstvě tři roky a jsou velmi stateční.

V ateliéru jsme vytvářeli mlhu pomocí křídy a její mazavé vlastnosti. Také pár průhledných kapesníčků a obyčejný papír nám pomohly navodit pocit mlhy. Ta se pak trhala lépe či hůře, podle její hustoty. Hráli jsme divadlo o mlze (poněkud stínové divadlo) a také o větru s mlhou (v tom nám pomohlo obyčejné bílé prostěradlo, pod které se vešlo celkem dost dětí). Dozvěděli jsme se, že v mlze vidíme hůře a můžeme pěkně bloudit. Když při bloudění nejsme sami, hledá se cesta lépe. A tak jsme spojovali sebe, „spojovačky“ (bod s bodem) i spojovací hry v manipulačních hrách. V pokusech jsme na opravdových vahách vážili spoustu podzimního. Kaštany, šišky, ořechy, žaludy, listy…, jen tu mlhu jaksi ne. Také jsme si vyšli na procházku mimo školní areál a dívali se, jestli nepotkáme mlhu, déšť nebo vítr. Nepotkali a jen našlápli…Podzim se vším všudy, hlavně schovejte uši, nosy, brady.  A hodně zdraví!

Jana, Saša a Lenka