Velké pátrání aneb Na stopě vody ve Vaší sklenici

Milí rodiče, milé želvičky,

v průběhu celého týdne jsme si s dětmi povídali o vodě a její důležitosti. Celým tématem nás provázela Kapička Karlička, která nám pověděla, odkud k nám přišla, proč je pro nás tak důležitá, kde všude vodu najdeme a na závěr nám pověděla i o Koloběhu vody. Společně jsme si vyzkoušeli spoustu pokusů, zahráli jsme si hry a jako překvapení si pro nás Kapička Karlička na závěr týdne připravila video, kde nám její kamarádi společně s jejich babičkou Mráčkem vypráví celý jejich putovní příběh.

V rámci Center aktivit jsme společně rozvíjeli jemnou motoriku, sluchové vnímání, nebo také matematickou pregramotnost, kde jsme se zaměřili na rozdíl mezi pojmem méně a více.
V Ateliéru jsme si s dětmi za pomocí temper a soli vyrobili dešťové kapky, namalovali jsme sluníčko, které celý ten koloběh řídí a jako společnou práci jsme namalovali kde všude v přírodě můžeme vodu najít. V Dílně měly děti možnost vyrobit si vodovodní kohoutek, ze kterého nám ‚doopravdy‘ teče voda. V centru Pokusy a objevy děti viděly jeden z mnoha příkladů, proč je pro nás voda tak moc důležitá. K pokusu jsme potřebovali pepř, který nám představoval bacily, které můžeme mít na rukou, dále pak vodu a nakonec mýdlo. Pamatujete si děti, jak bacily před vodou a mýdlem utíkaly? V Domácnosti si děti uvařily vlastní čaj dle receptu, díky kterému si procvičily mimo jiné také matematickou pregramotnost. V centru Knihy a písmena děti využily Elektronické knihy a společně zkoumaly koloběh vody a zjišťovaly, kde všude v přírodě můžeme vodu najít. V Manipulačních hrách jsme si z natrhaných barevných papírků ozdobili deštník. Z různých druhů kostek, textílií a PET víček jsme si postavili koloběh vody, který si jsme si vyzkoušeli i v rámci Dramatizace. V centru Hudba jsme pracovali s písničkou ‚Prší, prší,‘ a také s Orffovými nástroji. Písničku jsme doprovázeli hrou na tělo, vytleskávali slabiky slov a důležitým úkolem bylo najít nástroj, který nám svým zvukem připomíná déšť. Jako překvapení si pro nás děti připravily i představení ‚Kapky deště‘.
Během týdne jsme také zvládli naši první vycházku po okolí školky.

Protože se dětem líbilo video o Dešťových kapičkách a o tom, jak se staly pitnou vodou, posíláme Vám odkaz a společně se na něj doma můžete podívat :).

  • https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M

V neposlední řadě bychom moc chtěly poděkovat vám rodičům za kytičky a spoustu užitečných pomůcek do center, za vybavení do našeho kadeřnictví a také za papírenské potřeby :).
Příští týden ve středu nás čeká první návštěva solné jeskyně a budeme se věnovat sklizni ovoce.

Přejeme krásný víkend,
Verča, Terka, Janička