Voňavý máj

Milí rodiče, milé Kočičky,

tento týden celou naši zem provoněl máj, tedy květen. Zopakujme si nejdříve názvy stromů a plodů a pak se přesuňme ke včelkám, které v květnu pilně pracují. Procvičme si tvary, barvy a naučme se krátkou logopedickou básničku. Poté se můžete pustit do některého z pěti center (anebo do všech) vztahujícím se ke květnovému tématu. Fotografie a dojmy z úkolů můžete posílat na horka@mskurandove.cz do 7. května.

MANIPULAČNÍ HRY – vytvořte si zápich do květináče, pokud nemáte špachtli, postačí špejle. Děti si tak procvičí jemnou motoriku, stříhání, práci s materiálem, zapojí smyslové vnímání, fantazii a podpoří tvůrčí schopnosti.

OBJEVY A POKUSY – nejdříve si přečtěte krátký příběh a pak se vydejte na procházku. Následně splň úkoly a určitě mi do emailu napiš, jak se ti to povedlo:-) Děti zapojí smyslové vnímání (zrakové, sluchové, hmatové, čichové), fantazii, barvy, smysl pro orientaci atd.

1. Vyhledej fialový šeřík
2. Přivoň k šeříku a popiš vůni, kterou cítíš
3. Pozoruj, jestli neuvidíš včelku
4. Bez bot se projdi po trávě a popiš, jaké to je
5. Prsty u nohou zkus zvednout kamínek a klacík
6. Zavři oči a poslouchej zvuky, které slyšíš (zkus je napodobit)
7. Najdi zvířátko, které je menší než tvůj palec

DOMÁCNOST – zeleninová polévka, uvař si s maminkou polévku z uvedených druhů zeleniny. Při přípravě polévky si děti procvičí časovou posloupnost (postup) a předmatematickou gramotnost (první, poslední, dříve, později), také barvy, smyslové vnímání (čichové, zrakové, hmatové), jemnou motoriku, praktické i tvůrčí schopnosti.

ATELIÉR – Najdi na obrázku co nejvíce nesmyslů. Poté si vezmi papír a pastelky a namaluj:

1. Nejoblíbenější zeleninu
2. Nejoblíbenější ovoce

Děti si v tomto úkolu procvičí zrakového vnímání, rozlišení detailu, schopnost koncentrace na úkol, barvy, správný úchop tužky, představivost.

KNIHY A PÍSMENA – Najdi mezi obrázky 5 rozdílů.
Jaká zvířátka vidíš na obrázku? Jakou mají barvu? Na jaké písmenko začínají? Dokážeš pojmenovat některou z květin?
Děti si procvičí zrakové vnímání – orientaci v ploše, schopnost koncentrace na úkol, orientaci na detail, barvy, písmena.

A teď už se určitě těšíte na to, co dělali vaši kamarádi celý týden a jak si poradili s domácími úkoly. Moc děkujeme za fotečky a kromě fotek vám posíláme od všech zmíněných i pozdrav!

Každá správná čarodějnice má svého kocoura a tak Viki vyrobila svoji hůlku i elixíry pod kocouřím dohledem. Čarodějnický večer poté strávila s buřtíkem na zahrádce. Už se těší na ostatní Kočičky:)

Míša si nejdřív došla k Jezírkům lásky ve Vráži na bylinky, z kterých udělala lektvar krásy! Jako správná čarodějnice si vyrobila kouzelnou hůlku a věšteckou kouli. Po letu na koštěti jí vyhládlo, tak si opekla vuřta, aby měla dost sil na další čarodějnické řádění a kouzlení ;-) Před spaním se pomazlila se svým novým černým kocourem, kterého si ušila s babičkou.

Vici se snažil splnit všechny úkoly jak nejlépe uměl. Počítal, hledal, vybarvoval i tančil se Saxanou a zpíval. Hůlku vyrobil ze špejle, silného provázku a lepidla. Viciho mistrovským dílem je však lektvar, aby se mohl proměnit v ninju Coula (mix vody, oleje, rýže, potr. barvivo a pár svítících pavouků).

Téma čarodějnictví se Danielce moc líbilo. Lektvar připravovala celý týden. Každý den do něj přidala tajné ingredience. Je jedovatý a nikdo na něj nesmí sahat! Na procházce v lese Danielka našla odřez ze stromu, který tvarem připomínal meloun, tak ho Danielka doma už jen domlaovala, je k nakousnutí :-)

Mareček vyzkoušel všechna centra. Nejlepší prý byla výroba lektvarů, to si vyzkoušel hned několikrát:-).

Páťa namíchal s kamarádkou lektvar z pampelišky a trávy. Jmenuje se zelenožluť a je pro všechny kdo létájí. Dodává sílu.

Matýsek počítal, hledal pavouky, vytleskával a učil se básničku. Z center si vybral Knihy a pismena, kde na obrázku našel netopýra.

Přejeme vám krásný víkend a veselé plnění úkolů.

Vaše KOČIČKY