Kam se ztratil starý rok ?

,,Týnom, tánom, taliánom, vánočně je vyprodáno. Týnom, tánom, třesky, plesky, v novém roce ať je hezky“ tento ranní rituál jsme každý den pohybově doprovázeli. Celý týden jsme si pokládali hodně otázek.

JAKÉ BYLY VÁNOCE? Za zvuku zvonečku jsme odpovídali. Moje Vánoce byly…veselé, sladké, barevné, dárkové, pohodové, pohádkové… Přinesli jsme si ukázat dárky od Ježíška, ukazovali jsme si co hračky umí a říkali si z jakého jsou materiálu.

CO JSME MĚLI O VÁNOCÍCH SPOLEČNÉHO?

Postupně jsme hledali toho, kdo má doma ještě cukroví, stromeček, kdo měl kapra ve vaně, na talíři, kdo byl na horách, kdo lyžoval, kdo byl na výletě, kdo dostal od Ježíška knihu, panenku, autíčko…. kdo se těšil do školky.

KAM SE ZTRATIL STARÝ ROK?

Kalendář nám ukázal rok 2022, společně jsme četli číslice na starém kalendáři a na novém. Hledali jsme rozdíly a našli. Starý rok je pryč. Slavili jsme,, ohňostrojem“, tancem i jednohubkami, které jsme si vyrobili.

KDO NÁM VZAL STARÝ ROK? NEBO NÁM HO NĚKDO SNĚDL? Filozofovali jsme spolu s dětmi. Museli jsme to prozkoumat. Jak se jmenoval den, kdy jsme slavili, šli dlouho spát, odpalovaly se rachejtle, chystaly se chlebíčky… BYL TO SILVESTR. Ano, on to byl, on se poslední potkal se starým rokem. Vzpomínali jsme, co všechno bylo dříve než Silvestr, co už je pryč. ,,Mně snědl dovolenou u moře, letní koupání, narozeniny, výlet, stromeček….“Tvořili jsme Silvestra, který byl pěkně tlustý, když toho tolik snědl. Hráli jsme nabalovací hry, opakovali dny v týdnu, měsíce, roční období. Tvořili celé věty. Jako Silvestr (celá třída) jsme se zamotaní do klubka snažili vstát, chodit, kleknout. Týnom, tánom, taliánom, NOVÝ ROK, ať je mu přáno. Týnom, tánom, třesky, plesky, ať všem je na světě hezky“. Aby to byl dobrý rok, a aby bylo všem lidem hezky, tak jsme roku přidali (děti vymýšlely co) hodně zdraví, hodné lidi, výlety, sluníčko, zmrzlinu, kamarády… Aby to byl dobrý rok, a aby bylo všem lidem hezky, tak jsme roku ubrali nemoci, rýmu, hádky, krádeže, ubližování…

Co vše jsme dělali v centrech aktivit se můžete podívat na nástěnce nebo na fotografiích.

Co byste roku přidali a ubrali vy? Myslíme si, že tyto dvě otázky jsou k zamyšlení nás všech. Hezký víkend Saša, Míša, Lenka a Lenka

PS: Pondělky budeme s dětmi chodit na delší vycházky. Zatím budeme chodit hned po svačině. Děti tedy nepotřebují batůžky. Prosíme jen o vhodné oblečení (rukavice, čepice) a pevné boty. Děkujeme

V úterý 18.1. od 17.00hod. bude Den s tatínky, tentokrát formou bojovky na zahradě školky. Leták je vyvěšen v šatně. S sebou tatínci potřebují : své dítě, čelovku nebo baterku a dobrou náladu. Už se moc těšíme. Pozor, maminkám je vstup zakázán. :-). Zastoupit tatínky mohou dědečkové, strejdové…