CO NÁM PŘINESL JEŽÍŠEK, KAM SE ZTRATIL STARÝ ROK, PŘIVÍTÁME NOVÝ ROK

Milí rodiče,

tak jako v loňském roce, tak i letos začínáme tématem o ukončení roku, o tloustnoucím Silvestru a s přáním všeho hezkého do roku nového. Možná, že si někteří vzpomenete. Inspirací je zpracování Mgr. Hanky Švejdové. Dětem i nám je tak blízké, že se k němu vždy rádi vracíme.

Povídáme si, co komu Ježíšek přinesl, jaké byly Vánoce, co měly společné (stromeček, cukroví, kapra, salát, dárky, výlet, lyžování, bruslení…). Hra s obručí –, Hledám toho, kdo měl doma…“. Tvoříme věty. Popisujeme a ukazujeme si dárky od Ježíška. Posilujeme paměť – dárky pod plachtou, Hádej, hádej neprohádej – Co je pod plachtou, komu patří?” Filozofujeme nad otázkami. Kdo snědl starý rok? Kam se ztratil? Kdo nám ho vzal? Nebo ho snad někdo snědl? Přemýšlíme, vymýšlíme, hledáme odpověď. Pomocníkem je nám kalendář. Byl to SILVESTR, poslední den v roce. Ten to byl, ten nám celý rok snědl.
RYKY TIKY BÁBA, RYKY TIKY DĚD A RYKY TIKY SILVESTR, CO CELÝ ROK NÁM SNĚD (dupeme, hrozíme, vyjadřujeme svůj hněv).
Nabalovací hra – společně říkáme říkadlo a zamotáváme se. Silvestr snědl ze starého roku jaro, léto, podzim a kus zimy. Pak není divu, že tak tloustne. Na konci týdne vítáme a přejeme novému roku.
BEN BEN BEN, ANI KROK, PŘIVÍTÁME NOVÝ ROK 2023. Aby to byl hezký rok, a aby bylo lidem na světě hezky, tak mu přidáme…smích, sluníčko, štěstí, zdraví, zmrzliny, kamarády… Naopak ubereme…hádky, bouchání, války, nemoci, rýmu…

Celý týden se seznamujeme s novou paní učitelkou Dominikou. Příští týden u nás bude paní učitelka Adélka, která byla tento týden u Kočiček. Obě paní učitelky se u nás zaučují a získávají zkušenosti, tak uvidíme, která u nás nakonec zůstane natrvalo. Chodíme pravidelně ven a v pátek nesmí chybět cvičení.
Na závěr přehled činností z center aktivit.
KNIHY A PÍSMENA – píšeme si poznámku na dlaň a na záda -1 DÁREK na ukázku kamarádům (popisujeme co to je, z čeho je vyrobený, co umí, jakou má barvu, tvar). Nápodoba psaní číslic, skládání jména SILVESTR, tiskání číslic.
POKUSY A OBJEVY – zkoumáme, prohlížíme a objevujeme dárky, které přinesl Ježíšek k nám do třídy (už je nás více, tak můžeme, hurá). Nafukujeme overbally. Pozorujeme jeho zvětšení. Čím se to stalo?
DOMÁCNOST – rozbalujeme zbytek dárků, třídíme odpad
DRAMATIKA – mačkáme papír, koulujeme se, hrajeme si na tlustého SILVESTRA
ATELIÉR – tvoříme ohňostroj pomocí nastříhaných ruliček a barev
KOSTKY – skládáme barevná dřívka, ohňostroj
PÍSEK A VODA – malujeme prstem do barevného písku tlusté břicho Silvestra

Přejeme vám všem hezký víkend, příští týden se těšíme na Hraní s tatínky, čeká je s dětmi bojovka. Připravte si, proto prosím čelovky nebo baterky. Saša, Lenka, Lenka a Dominika

PS: Pozor v pátek je první kolo voleb prezidenta, třída veverek bude uzavřena již od rána, odpoledne pak celý pavilon. Kdo máte možnost si nechat děti doma, využít babiček nebo nějakého hlídání, prosíme, učiňte tak. Ostatní děti budou rozděleny nebo spojeny s jinou třídou, dle aktuálního počtu dětí. Děkujeme.