Co zaseješ, to sklidíš

Ahoj děti a rodiče,

dnes jsme shlédli divadelní představení o zlém a hamižném sedlákovi, kterému se nedařilo a který se špatně choval. Byl přísný a křičel na svoji nevlastní dceru, i přesto, že se o něj hezky a dobře starala. Dokonce kradl dříví v lese a ostatním sedlákům po troškách kradl jejich úrodu. Sedlák měl moc hodnou dceru, která měla dobré srdce, a tak pomáhala každému, komu mohla. Proto se jí vždy dostalo pomoci ve chvílích, kdy to potřebovala. Třeba když peníze na mastičku pro otce darovala okradené stařence, a aby doma nebyla potrestaná, tak mastičku pro otce dostala od skřítka Osudu. Osud se na sedlákovo chování již nemohl dívat, šel za ním do lesa zrovna, když chtěl krást dřevo, a snažil se mu domluvit. Trochu ho nalomil, ale vypadalo to, že si z jeho řečí sedlák nic nedělá. Když pak sedlák potkal stařenku, tak se jí povedlo přesvědčit sedláka i přes jeho velkou neochotu, aby ji pomohl odnést těžký náklad domu. Rozloučila se s ním se slovy, že dobré věci se dějí dobrým lidem, tedy, že kdo koná dobro, tomu se dobře povede. A když přišel sedlák domů, byl jako zázrakem zájem o jeho úrodu, kterou už nějakou dobu nemohl prodat. Proto nejen sedlák, ale i my jsme se mohli poučit z následků špatného chování a také se přesvědčit o tom, že jak se budeme chovat k sobě, k druhým a ke světu, tak se nám to vrátí.

V představení zazněla spousta krásných známých lidových písní – Já mám koně, vrané koně, Já do lesa nepojedu, Když jsem já sloužil, které jsme si společně zazpívali a na závěr jsem se také naučili básničku:
Ať doma nebo na poli,
ať jsi boháč, nebo chodíš o holi,
ať nosíš hadr nebo drahý šat,
nezapomínej se pořád smát,
a své blízké měj vždycky rád,
ať jsi pyšný nebo se stydíš
pamatuj, že co zaseješ, to sklidíš!

Tým MŠ