Koloběh vody, aneb putování s kapičkou 💧🌦🌊

Milí rodiče a milé žabky, 

posledních pár dní nám venku pěkně prší, a proto téma na tento týden bylo jasné – koloběh vody. 

Na úvod jsme si pustili krátkou pohádku o kapičkách (zde je odkaz https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M). Pohádku jsme společně rozebírali a nakonec jsme si kapku zkusili namalovat. V písku jsme stavěli velikou vodárnu a čističku a v manipulačkách jsme vytvářeli mraky pomocí vaty. 
S dětmi jsme si říkali, jaký je rozdíl mezi velkým koloběhem vody a malým koloběhem vody. Také jsme si povídali o tom, zda dešťovou vodu mohou pít lidé. Ukazovali jsme si obrázky a tipovali si, kde může být voda nejčistší. I přes veliké nápovědy (např. voda pramení děti, tak jak se říká tomu místu?) děti název nevymyslely. 😂 

V průběhu týdne jsme probrali horské potoky, řeky, rybníky, až jsme došli k samotnému moři. Následovala druhá pohádka o kapce, ale tentokrát byla spíše zaměřená na životní prostředí. V pohádce jsme se zmínily o ropě. Abychom řekly pravdu, trochu jsme se bály, zda děti pochopí, co to vůbec ropa je (i když měly názorný obrázek). Po kroužku za námi ale přišla Eliška a řekla: “No ta ropa, to je fuj a smrdí a ubližuje zvířátkům.” 👈🏼 

Ropu jsme si ve školce nevytvořili, ale za to jsme si připravili slanou vodu jako v moři a sladkou vodu, kterou jsme i ochutnávali. 😅 
V dalších centrech jsme stavěli koloběh vody, koupali Oskara, vyskládávali mrak, kapku a duhu z pet víček, hráli na klavír podle barev “Prší, prší”, vypracovali několik pracovních listů na koordinaci ruky a oka a na grafomotoriku, opisovali slova, malovali tuží příběh kapky, ale také jsme zkoušeli vytvářet bubliny a nebo potápěli lehké a těžké předměty. 

Děti téma velmi bavilo a se spoustou věcí nás velmi mile překvapily. 

Zde máte od nás pár fotek a přejeme Vám krásný víkend. 😊 
Aneta a Lucie