Pojďte děti k nám do spížky, zaděláme na koblížky. Smíchej mouky, vejce, sůl, u je toho těsta půl. 🥐🎭🎺

Milí rodiče a milé žabičky,

tak jsme se dočkali masopustu.

Co to je masopust? Proč a jak se slaví? Jak takový masopust probíhal dříve a jak se slaví dnes?

Na to jsme hledali společně odpovědi a už je známe. Masopust není přímo církevním svátkem, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období těsně před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody. Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Tento den se konal průvod masek.

Minulý rok nám to nevyšlo, zato letos jsme si průvod ve školce užili.
A jak jsme pracovali v centrech? Zpívali jsme písničky za doprovodu hudebních nástrojů.
Jaké známe hudební nástroje? Na co všechno se dá hrát? To jsme zjistili, když se z nás stali muzikanti.

Zazpívali jsme si i písničku k obřadnímu tanci ,,Pod šable,,. Možná si děti budou pamatovat co znamená – šable. Také jsme si vyzkoušeli, jak se plní jitrnice a jelítka, a pár jsme si jich vytvořili pomocí modelíny.

Malovali jsme koláčky a masopustní masky. Vyráběli jsme výzdobu třídy – barevné klauny. V pokusech jsme si vyzkoušeli, jak udělat duhu z lentilek a jak vytvořit ve sklenici tančící barevné bubliny.
V pátek jsme měli mít narozeninovou oslavu. Bohužel nám to zase nevyšlo.

V pondělí se dohodneme na náhradním termínu.

Hezký den přejí

Lucie, Anet a Lenka