S čím nám ruce pomáhají?

Milí rodiče,

tento týden jsme s dětmi dále rozvíjeli téma Moje ruce pomocnice. Každý den děti přišly na další a další činnosti, které by bez rukou nešly. Společně jsme se ale zaměřili na sebeobsluhu, a to především na oblékání. Naše šikovné ruce opravdu celý týden pilně trénovaly a myslíme si, že doma si to můžete s dětmi ověřit.

Děti si vyzkoušely zavazovat boty, zapínat zipy, obléknout se v časovém limitu či podle obrázku s počasím. Nejvíce oblíbenou činností v tomto týdnu však bylo “oblékání kamaráda”, které probíhalo v centru ateliér. “Oblečené kamarády” dětí si můžete prohlédnout ve třídě. V dílně jsme si vyrobili užitečnou pomůcku na skládání triček. Náš kartonový “skládač” měl velký úspěch nejen mezi dětmi – mnozí z vás si ho určitě vyzkoušeli při ranním úkolu. Níže v příloze přikládáme odkaz s návodem – pro děti bude skládání triček určitě zábava.

Týdnem nás provázela také známá pohádka O Palečkovi. S dětmi jsme přišli na to, že v životě jsou situace, které bez pomoci nezvládneme. Příběh O Palečkovi si pak děti zkusily zahrát v centru dramatika. Představení pro zbytek třídy se vydařilo a aplaus toho byl důkazem.
Abychom ruce nezatěžovaly jen “tvrdou” prací, udělali jsme si ve čtvrtek radost návštěvou solné jeskyně. Kluci postavili solné hory a holky byly na dovolené u moře. Dětem pobyt v solničce svědčí, čas tam strávený si užívají.

V týdnu jsme se o rukou dozvěděli také plno zajímavostí a pořádně jsme je při ranních rozcvičkách nechaly “zapotit”.
Prstové rozcvičky byly pro některé děti nejprve zapeklitou úlohou, na konci týdne ale prstíky kmitaly šikovně úplně všem. V encyklopediích jsme prozkoumali, jak ruce vypadají pod kůží. Zjistili jsme, že abychom mohli rozhýbat naše prsty je potřeba hodně svalů, vazů, kloubů, … Ví děti kolik kostí má dlaň?

V příštím týdnu nás čeká návštěva Mikuláše, připomínáme, že děti mají mít kostým – anděl/čert.

Velmi si vážíme, že máte zájem o individuální konzultace, na pondělní termín zbývají už jen dvě volná místa.

Těšíme se na další týden a na některé z vás také na zítřejší brigádě 🙂
Odkaz na skládání triček: https://primadoma.tv/video-31821-skladani-tricka

Jana, Anet a Jíťa

PALEČEK A JEHO KAMARÁDI
„Mámo, usmaž kobližky!“
„Až mi dojdeš pro šišky,
nemám už čím topit, synku,
dělej něco pro maminku!“
V lese bum, bum, bum,
šiška jako dům,
za ní druhá, po ní třetí
z vysokého smrku letí.
Paleček je dávno v lese,
sám však šišku neunese.
Jde okolo školáček
jménem Ukazováček.
Okoukne ji, pak se sehne, ale šiškou ani nehne.
Zavoláme prostředníčka:
„Prostředníčku, pomoz nám!“
Chlapečkovi zrudla líčka:
„Nadarmo se namáhám!“
Zavoláme Prsteníčka:
„Prsteníčku, tak co ty?“
Chlapečkovi zrudla líčka:
„Šiška dělá drahoty.“
Zavoláme na Malíčka:
„Pojď, Malíčku, pomoz nám!“
Malíček je chytrá hlava,
kamarádům rady dává:
„Ty jdi sem a ty jdi tam,
čekejte, až zavolám!“
Tak teď! Hej rup! Už ji nesem…“
Vracejí se domů lesem,
máma jim dá za šišku
cukrovanou kobližku.
Autor: František Hrubín