Já už vím, proč se říká Zemi ,,Modrá planeta”

Ahoj Veverky,
tento týden jsme navázali na téma z planetária. Hlavní myšlenkou celého týdne bylo zjistit, proč se Zemi říká modrá planeta. Někteří z vás věděli odpověď hned, ostatní museli vše prozkoumat, zjistit, postavit, osahat nebo se jen zaposlouchat do pohádek a příběhu.
Při pondělní procházce jsme si to namířili podle mapy do Prokopského údolí. Hlavním cílem bylo dojít na místo vyznačené na mapě a najít nějakou vodní plochu. A povedlo se. Pomocí pipety jsme dokázali nasbírat vodu z potoka. Při návratu jsme ji pozorovali lupou, porovnávali s vodou z kohoutku a s dešťovou vodou. Až ve čtvrtek jsme dokázali doplnit ostatní odměrky a to díky kalužím a rozpuštěnému sněhu.

V ranním kruhu se rozebíraly otázky typu kde se bere voda, pro koho je voda důležitá, jak se voda dá uchovat, co je to koloběh vody a jak funguje a v neposlední řadě i otázka JAK VODU CHRÁNIT. Vyprávěli jsme si příběh o vyschlém jezeře a smutných rybách. Stavěli jsme jezero, moře, řeku i oceán. Zaposlouchali jsme se i do části skladby o Vltavě. Odpovědi na otázky jsme našli v průběhu celého týdne v různých CA.

Posíláme k inspiraci aktivity, které děti za uplynulý týden vyzkoušely. Program Začít spolu se realizuje v centerch aktivit a tak si děti volí činnost dle vlastního zájmu. Stává se, že děti by chtěly být v několika centrech současně. I z tohoto důvodu přeposíláme inspiraci vám, aby bylo možné si ve volném čase činnosti vyzkoušet doma.

 • příprava limonády z čerstvého ovoce
 • praní a věšení prádla
 • zapíjení barev do mokrého papíru – rozprašovač, vodovky
 • otisk bublinkové fólie
 • most z kostek
 • studna na vodu z kartonových krabic
 • bazén z lega s opravdovou vodou
 • foukání brčkem do obarvené vody s pěnou do koupele, malování pěnou
 • nápodoba tekoucí vody – šátek, hudba různé dynamiky, hlasitosti, rytmu
 • písničky o vodě – zpěv, hra na nástroje – buben, láhev s vodou, rolničky, dřívka
 • vyhledávání informací a zajímavostí v knihovně
 • grafomotorika – vlnky, kruhy
 • lodičky z papíru
 • čištění studánky – čočka a pinzeta
 • hra rybolov
 • pokusy a objevy
  • pára zachycená na poklici, sáčku, papírovém kapesníku
  • voda z různých zdrojů
  • obarvení vody – cibule, zelí, kurkuma
  • teplota vody – práce s teploměrem

Děkujeme všem tatínkům, strýčkům a dědečkům za účast na bojovce. Dle ohlasů se všem Den s tatínky moc líbil a společný čas si všichni užili.

Přejeme klidný víkend a v pondělí se můžete těšit na dopolední procházku. Vyrážíme opět hned po svačině.

Míša, Saša, Lenka a Lenka