Jak to bylo o Masopustu?

Milí rodiče,

celým týdnem nás provázel Masopust – masky, koláče, jitrnice, koblížky. Význam masopustu jsme si společně vysvětlili pomocí pohádky “Chaloupka na vršku – Jak to bylo o Masopustu?”. Opravdový karneval plný masek, her, písní, tance a průvod masek jsme si užili v úterý dopoledne a hlavně i odpoledne s vámi. S dětmi jsme si navíc zahráli na opravdovou módní přehlídku masek, kde jsme si jednotlivé masky představili.
Na žádném masopustu nesmí chybět koláče, těm jsme se věnovali ve středu. S dětmi jsme si v rámci společného pokusu ukázali, jak vlastně pracuje droždí. Co je jeho hlavním úkolem při přípravě kynutého těsta. Děti? Vzpomenete si, co se stalo s balónkem, a co vše jsme přidali do vázičky, aby se pokus povedl? Ve skupinkách jsme pak pořádně vykynuté koláče také ozdobili, určovali jsme, který koláč je nejmenší / největší. Koláče jsme si “upekli” v centru Dílna za pomoci hřebíčků a kladívka, v Kostkách, Ateliéru, Manipulačních hrách a hlavně v Domácnosti, za což moc děkujeme mamince Lukáše. Děti si pečení moc užily.

Další den jsme s koláčky pokračovali. Tentokrát jsme ale rozvíjeli logické myšlení a matematické dovednosti. Děti určovaly, ve kterém talíři je nejvíc koláčů, nejméně, stejně, určovaly množství, řešily situaci, co udělat, aby v červeném talíři bylo stejné množství koláčů jako v modrém talíři apod. V centru Knihy a písmena měly děti možnost pohrát si s hrací kostkou, která jim určovala, kolik koláčů je potřeba nakreslit. K nim pak opsaly správné číslo (množství koláčů). Anebo v Manipulačních hrách jsme skládali puzzle – koláče. Úkolem bylo spojit dílky tak, aby koláč měl své číslo, ke kterému bylo potřeba najít a nalepit správný počet puntíků a k nim pak dolepit stejný počet mandlí.

V pátek jsme si společně zacvičili.

V pondělí nás čeká program “Zdravé zoubky”. Prosíme, aby si děti s sebou přinesly zubní kartáček.
Děkujeme.

Hezký víkend!
Terka, Verča, Janička