Drž mě – pusť, máme tady masopust!

Milí rodiče,

začátek týdne jsme společně přivítali novou básničkou Masopust. Můžete se ji naučit s dětmi i doma:-)

Drž mě, drž mě, drž mě – pusť! (držíme se za ruce, na „pusť“ se pustíme a dáme ruce nad hlavu)
Máme tady masopust. (tleskáme)
My se maškar nebojíme, (šklebíme se)
my se s nimi roztočíme, (chytíme se za ruce, roztočíme kruh)
točíme se, točíme se – stát! (točíme se)
Na co si dnes budem hrát? (sedneme si na zem)

Cílem tohoto týdne bylo dětem přiblížit lidový svátek masopust. Z knih o lidových tradicích jsme se dozvěděli, že masopust je období mezi Vánocemi a začátkem postní doby, které trvá od svátku Tří králů až do Popeleční středy, po které nastává čtyřicetidenní půst. Jako masopust je označován ale i třídenní svátek, jenž se slaví na konci masopustního období, tedy pouze masopustní neděli, pondělí a úterý. Zda děti porozuměly významu slova, jsme zjišťovali formou jednoduché motivované hry se slovy Co drž – co pusť (reakce děti na pokyn, například ušidrž, ušipusť, loketdrž, kolenodrž atd.) Dětem se hra líbila a tak jsme si ji zahráli i v souvislosti s materiály (dřevodrž, dřevopusť, sklodrž, látkodrž…)

Ukázali jsme si obrázky tradičních masek a děti je zkusily pojmenovat (kobylka/klibna, kominík, slamák, medvěd, bába s nůší, hudebníci, Laufr, strakatý, Turci, šašek…). U šaška si děti hned vzpomněly na nám známé říkadlo Šašek.

Když se tahá za šňůru,
leze šašek nahoru.
Roztahuje rukama,
vyhazuje nohama.
Rolničkami zazvoní
a takhle se ukloní.

Vysvětlili jsme si, že slovo masopust má původ ve spojení na nějakou dobu ,,opustit maso” a od čeho bychom si chtěli odpočinout my? Děti přemýšlely, jaký pust by si vyhlásily a na jak dlouhou dobu. Čeho by se chtěly vzdát, protože se to nedělá nebo to není třeba zdravé či slušné. Pusty jsme společně sepsali. Děti svou sebereflexí daly vzniknout například bonbonopust, křikopust, telepust, tabletopust:-)

V centrech aktivit děti procvičovaly úchop tužky a psaní jména, vyráběly chrastítka a bubny, tvořily sluchové pexeso, kreslily podle čísel, hrály na zvonky podle barevných not píseň To je zlaté posvícení, uspořádaly masopustní průvod, skládaly ovocnou věž, stříhaly, lepily, hrály pohybové hry na paměť i postřeh.

Děkujeme všem rodičům za účast na masopustním karnevalu a níže přidáváme fotky. Jsme rádi, že jsme si ho společně užili:-)

V pondělí v dopoledních hodinách se pro děti koná přednáška o tom, jak si správně čistit zuby. Prosíme o donesení zubního kartáčku. Děkujeme.

Krásný víkend přejí Anet, Jana a Jíťa