Masopust je tady

Milí rodiče a milé žabičky,

tento týden probíhal na téma Masopust a jeho zvyky. Povídali jsme si a odpovídali na otázky: Co je to masopust? Co se o masopustu dělá? V jakém oblečení se o masopustu chodí? Jaké jídlo se převážně hoduje? Především se jí hodně masa, sladkostí a jiných dobrot. Konají se zabíjačkové hody, při nichž se připravují výborné jitrnice, jelítka, ovar, zabíjačková polévka atd….

Lidé se v tomto období scházejí, navštěvují a tančí. Pořádají veselice a drží spolu MASOPUST. Proč masopust? Nejdříve si masa v hojné míře užijí a pak drží půst. Pak už se spolu těší na Velikonoce. Když jsme si vysvětlili, co je to Masopust a půst, zjišťovali jsme, co bychom opustili my. Co třeba Bombonopust, Kolopust, Hračkopust…😁To se ale dětem moc nelíbilo.

Masopust budeme mít i příští týden. Ten ve čtvrtek vyvrcholí karnevalem.

A jaké přípravy se tento týden konaly? Děti si vyzdobily třídu tím, co vyrobily v centrech.

V ateliéru vybarvily maškaru – koně a šaška.

V manipulačních hrách vyrobily z papíru čepice, které pomalovaly temperami, střapce vytvořily z keprového papíru, jitrnice a jelita ze silikonových ponožek a koláčky z tácků a korálků.

V pokusech a objevech pozorovaly dva druhy gumových medvídku od JoJo a Haribo, jak mění svou velikost, když se ponoří do vody. Bylo zábavné pozorovat děti, jak jsou tímto pokusem zaujaté. A také sledovaly velké šneky pod lupou.

V hudbě jsme si zazpívali masopustní písničku. Děti zkoušely i frkačky, řehtačky, bubínky a jiné nástroje.

V knihách a písmenech lepily rozstřižený masopustní obrázek podle čísel a opisovaly slovo masopust.

V kostkách stavěly farmu z kostek se zvířátky.

V dílně vyrobily vlastnoruční vozembouch, který uvidíte na fotkách. Následně ho využijeme při karnevalu.

V tělocviku si protáhly celé tělo s relaxací jógy a poté sestavily opičí dráhu s překážkami.

Známe i novou básničku, možná Vám ji děti poví.

,,Masopustní veselice, veselá je převelice.

Lidé vodí po vesnici medvěda a medvědici.

Tancuj, tancuj, medvěde, karneval se povede.´´

Krásný víkend přejí

Lucka, Iveta a Lenka